Todėl sergant reumatoidiniu artritu kartu su uždegimą slopinančiais preparatais skiriami ir lėtai veikiantys, ligą modifikuojantys vaistai, kurie yra sintetiniai ir biologiniai. Sintetiniai ligą modifikuojantys vaistai (plakvenilis, sulfasalazinas, metotreksatas, leflunomidas) pradeda veikti lėtai, skiriami ilgam laikui. Sergant reumatoidiniu artritu galima gyventi pilnavertį gyvenimą, tačiau tam būtinos ir paciento pastangos bei bendradarbiavimas su gydytoju. Gyvenant su šia liga žinoti, ką reikia. Reumatoidiniu artritu serga apie 1 proc. gyventojų, dažniausiai suserga 35 – 45 metų. Moterys reumatoidiniu artritu serga kelis kartus dažniau negu vyrai. Ligos atsiradimo priežastys nėra aiškios, tačiau manoma, kad tai gali įtakoti virusinė ar bakterinė infekcija, paveldėjimas, imuninės sistemos defektai, hormoniniai bei aplinkos. Reumatoidiniu artritu serga apie 0,6–1,0 proc. visų gyventojų. Šiaurės šalyse šios ligos paplitimas dažnesnis. Moterys linkusios sirgti dažniau negu vyrai.
Apytiksliai trims moterims tenka vienas vyras. Neretai liga prasideda menopauzės laikotarpiu. Kartais jos pradžią galima susieti su persirgta virusine ar bakterine liga. Sergant reumatoidiniu artritu, vaistus reikia vartoti mėnesių mėnesius, metų metus. Ir tas vaistas netinka, nes jis sukelia komplikacijų“, – sakė profesorius. Beje, airiai prieš kelerius metus iš viso jį išbraukė iš vaistų sąrašo.
Sergant reumatoidiniu artritu ar butinai vartoti vaistus
Po keleto dienu skausmas dingo, o panage buvo tamsi kol nuaugo. Taip pat buvo įrodyta, kad net ir tos pačios klasės vaistai veikia nevienodai. Šioms ligonių grupėms yra itin didelė virškinamojo trakto komplikacijų rizika, todėl koksibų, neretai derinyje su protonų aartritu inhibitoriais, vartojimas ją gali smarkiai sumažinti. L5-S1 pradinė spondiliozė. Sergant reumatoidiniu artritu ar butinai vartoti vaistus — kiekvienas reumatoidinio artrito atvejis individualus. Peties sąnarys — vienas didžiausių žmogaus kūne. Moterims ši liga būna 2—3 kartus dažniau negu vyrams. Man 24 metai.
Faistus nėštumą, metotreksato vartojimą reikėtų nutraukti tris mėnesius iki pastojimo. Artritu neretai vadinamos visos reumatinės ligos, kurių šiuo metu žinoma per
Nuolatiniai skausmai, sumažėjęs sąnarių paslankumas, deformacija – toli gražu ne visas sąrašas. Esant artritui, sunku naudotis visuomeniniu transportu, neįmanoma sportuoti, oro kaita. Kaip valgyti sergant reumatoidiniu artritu. Bendraautoriu: Chri M. Matko, MD X Chri M. Matko, MD yra šio traipnio bendraautoriu. Dr Matko yra penininka Penilvanijo gydytoja. m. Įgijo medicino daktaro laipnį Temple univeriteto Medicino faku. Turinys: Žingsniai ; 1 dalis iš 3: Suraskite specifinius maisto produktus simptomams pašalinti. Skausmą sergant artritu gali sukelti vidinio sąnario apvalkalo, sinovijos uždegimas, sausgyslių ar raiščių pažeidimas, raumenų spazmas ar silpnumas, kaulo pakitimai ar kt.
Artrito sukeltas skausmas kiekvienam žmogui labai individualus. Jis priklauso nuo . Bromelainas labai padeda sergant artritu ir esant uždegimui. Artritu sergantiems žmonėms reikėtų vengti maisto produktų, turinčių daug krakmolo ir cukraus, riebios mėsos bei riebalų, įvairių padažų, alkoholinių gėrimų, o stengtis kuo daugiau vartoti omega – 3 rūgščių praturtintų produktų.
Reumatoidinis artritas | Reumatoidinio artrito simptomai, gydymas
Kodel taip daro Anglijos daktaras? Šių ligų grupė tokia plati, kad mažiau nusimanantis žmogus nė neatskirs, kuri iš jų kankina. Išsamiau apie jas skaitykite žemiau Dažniausiai serga 40 — 70 metų žmonės. Tai labai stiprūs vaistai, jų gydomasis poveikis susijęs su stipriu uždegimo slopinimu. Paūmėjimų metu vargina nuolatinis sąnarių skausmas. Sąnariai — mobilumą užtikrinanti žmogaus skeleto dalis. Taigi, išanalizavus šias tendencijas, neabejotinai kyla poreikis skirti saugesnį NVNU klasės vaistą. Tačiau, vos tik sušlubuoja jų veikla, — greitai pajuntame tai, ko netekome. Mazdaug po pusmecio pasikartojo tas pats. Reaktyvusis artritas — jaunų žmonių liga Reaktyvus artritas — tai sąnarių Sergant reumatoidiniu artritu ar butinai vartoti vaistus, kuris atsiranda praėjus 1—4 savaitėms po buvusios infekcijos.
Man 40 metu.
Jau 13 metų sergu reumatoidiniu artritu. Kol kas liga antro laipsnio. Riešų ir pėdų sąnariai deformuoti. Ar galiu kreiptis dėl nedarbingumo lygio nustatymo? Sveiki, del ankstesnes traumos nustatyta kelio sanario III laipsnio artroze, stuburo osteochonroze, sanariu osteoartritas. Ar tureciau kreiptis del neigalumo grupes? Sveiki, MIO. Jums gali buti sirdies raumens neuralgija, kuri sergant ostechondroze buna daznai ir ivairiose vietose. Tuo labiau, kad laikinai padejo neurorubine.
Arba gali buti sirdies angina, kuria EKG dazniausiai neparodo arba reikia daryti po fizinio kruvio. Man EKG buvo gera, o sirdies echoskopija parode dalini tromba sirdies koronar. Sveiki, gal galite spėti kas tai galėtu būti Tai būna ne visada o tik kaip pasikartojantys priepoliai. Ar tai gali būti susieta su osteochondroze? Buvau pas gydytoja, atliko nugaros rentgeną ir nustate osteochondrozę.
Taip pat atliko plaučiu rengeną, širdies kardiograma, kraujo tyrimą, Visa tai padeda gydytojui daugiau sužinoti apie skausmą, kurį kenčia ligonis. Kadangi tikslus skausmo apibūdinimas neretai svarbus diagnozei nustatyti ir gydymui parinkti, gerai, kai pacientas rašo skausmo dienyną, kuriame vieną ar dvi savaites prieš konsultaciją su gydytoju fiksuoja skausmo pojūčius.
Svarbu kas dieną aprašyti situacijas, kurios sukelia skausmą ar keičia jo intensyvumą, pobūdį ir reakcijas į skausmą. Pavyzdžiui, „pirmadienio naktį aštrus kelių sąnarių skausmas, kurio priežastis greičiausiai buvo intensyvūs namų ruošos darbai, trukdė miegoti, antradienį ryte dėl skausmo buvo sunku atsikelti iš lovos. Tačiau išgėrus vaistų ir palaikius ledo maišelį ant kelių sąnarių, pavyko susidoroti su skausmu“. Kas nutinka, kai pacientas pirmą kartą dėl sąnario skausmo kreipiasi į gydytoją? Gydytojui svarbu išsiaiškinti ligos priežastį, eigą, skausmo trukmę, stiprumą, pobūdį, atsiradimo dažnį, sustiprinančius ir palengvinančius veiksnius, sužinoti, kokių vaistų jau buvo vartota skausmui malšinti.
Gydytojas apklausia, apžiūri pacientą ir atlieka tyrimus, kurie gali padėti nustatyti ligą, skausmo priežastis. Kas gali gydyti sąnarių sukeltą skausmą? Dažniausiai reumatine liga sergantį žmogų gydo reumatologas ir bendrosios praktikos gydytojas, kartais reikalinga ortopedo, kineziterapeuto, reabilitologo, ergoterapeuto, psichologo ar kitų specialistų pagalba. Labai svarbu, kad gydymo procese aktyviai dalyvautų ir pacientas. Kaip gydomas artrito sukeltas skausmas? Nėra vieno gydymo metodo, kuris būtų efektyvus visiems artritu sergantiems žmonėms. Dažniausiai gydytojas kiekvienam pacientui sudaro individualų gydymo planą.
Ūminio skausmo malšinimas. Kodėl vis kalbama apie artritą? Todėl, kad ligos mastas nepaprastai didelis.
Daugiau nei milijonų žmonių visoje Europoje serga artritu, reumatizmu ar kitomis reumatinėmis ligomis, Lietuvoje — apie tūkst. Tai pagrindinė nuolatinio neįgalumo priežastis pasaulyje ir antroji Lietuvoje. Dėl nuolatinio skausmo ir funkcinių sutrikimų stipriai nukenčia milijonų žmonių gyvenimo kokybė. Senstant visuomenei ir ilgėjant gyvenimo trukmei, reumatinių ligų našta tik didės, šioms ligoms gydyti prireiks vis daugiau lėšų.
Sąnariai — mobilumą užtikrinanti žmogaus skeleto dalis. Svarbiausia sąnario funkcija yra judėjimas. Kol sąnariai sveiki ir gerai atlieka savo darbą, mes apie juos negalvojame. Tačiau, vos tik sušlubuoja jų veikla, — greitai pajuntame tai, ko netekome. Pasaulinės medicinos statistikos duomenimis, sąnarių funkciją dažniausiai sutrikdo degeneracinės sąnarių ligos. Jos diagnozuojamos net 30 proc. Apie sąnarių ligas ir jų gydymą kalbėjomės su Kauno medicinos universiteto klinikų reumatologijos klinikos vadove docente dr. Reaktyvus artritas — tai sąnarių uždegimas, kuris atsiranda praėjus 1—4 savaitėms po buvusios infekcijos.
Infekcijos židinys gali būti šlapimo ar lytinėje sistemoje, žarnyne, kvėpavimo takuose. Dažniausiai šia liga serga jauni, 20—40 metų, žmonės.
Todėl svarbu išsiaiškinti šios ligos priežastis, simptomus ir laiku pradėti tinkamai gydyti Sąnarių, tarp jų ir stuburo, skausmais skundžiasi maždaug kas trečias žmogus, besikreipiantis į šeimos gydytoją. Sąnarius gali skaudėti dėl daugybės priežasčių. Pasak Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Reumatologijos skyriaus vedėjos, Lietuvos artrito fondo direktorės dr. Irenos Butrimienės, dažniau sąnarius skauda pagyvenusiems žmonėms ir dažniausiai dėl osteoartrito, kremzlės ir kaulų patologijos. Reumatoidinis artritas — tai lėtinė, nuolat progresuojanti uždegiminė sąnarių liga, dažnai pažeidžianti ir kitus organus — raumenis, plaučius, širdį, kraujagysles, odą, nervus ir akis.
Retas keturiasdešimtmetis nėra varginamas nuolatinių ar kartkartėmis užeinančių vieno, rečiau abiejų pečių skausmų. Skausmai gali kamuoti tiek sunkiai kaime dirbančią moterį, tiek jauną ir energija trykštantį sportininką.
Maudžiantys pečių juostos skausmai ne tik gadina nuotaiką, mažina darbingumą, bet ir gali būti pirmieji rimtos ligos ženklai. Kaip išvengti skausmo, kada pradėti gydyti ir kaip atsikratyti pečių skausmo, klausiame patyrusios savo srities specialistės Vilniaus universiteto Santariškių klinikų reumatologijos centro gyd.
Stulbinantys atradimai farmakologijos srityje leido sukurti naują efektyvų, skausmą mažinantį preparatą, kurio pranašumu, lyginant su kitais vaistais nuo reumatinių ligų, jau neabejojama. Tai naujos kartos nesteroidinės cheminės struktūros preparatas Movalis meloksikamas , pasižymintis stipriu uždegimą, skausmą ir karščiavimą mažinančiu poveikiu. Kas ketvirtas Lietuvos gyventojas skundžiasi reumatinio pobūdžio negalavimais. Lietuvoje užregistruota apie tūkst. Tačiau labiausiai sąnarius pažeidžia reumatoidinis artritas Iš lotynų kalbos kilęs žodis artritas reiškia sąnario uždegimą.
Artritu neretai vadinamos visos reumatinės ligos, kurių šiuo metu žinoma per Reumatinės ligos sukelia sąnarių skausmą, sustingimą ir patinimą, ilgainiui atsiranda sąnarių braškėjimas, sutrinka jų judrumas, išryškėja deformacijos, vietinis skausmingumas.
Kartais liga neapsiriboja vien sąnariu ir apima raumenis, kaulus, sausgysles, raiščius bei vidaus organus Deja, bet vaistų, galinčių išgydyti artritą, kol kas nėra. Tačiau laiku pradėtas ir tinkamas gydymas gali sumažinti skausmą ir diskomfortą, išsaugoti sąnarių funkciją, apsaugoti nuo komplikacijų ir pakeisti natūralią ligos eigą. Medikamentinis gydymas skirstomas į simptomus malšinantį ir ligos progresavimą stabdantį gydymą. Šiame straipsnyje panagrinėsime, kaip saugiai ir veiksmingai malšinti skausmą ir uždegimą.
Naujausias simptominio gydymo galimybes ir tai įrodančius tyrimus apžvelgia Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Reumatologijos klinikos gydytoja reumatologė dr. Margarita Pileckytė Pastaruoju metu redakcija gauna skaitytojų laiškų, kuriuose prašoma patarimų, kaip sergant įvairiomis ligomis gyventi grįžus namo po reabilitacinio gydymo.
Kokia turėtų būti gyvensena, atsižvelgiant į ligos ypatumus? Įvertinę skaitytojų pageidavimus, pradedame naują straipsnių ciklą, kuriame rašysime apie gyvenseną po įvairių ligų reabilitacinio gydymo.
Įvairių sričių specialistai pateiks naudingų patarimų. Šį kartą apie gyvenimą sergant reumatoidiniu artritu pasakoja Kauno medicinos universiteto klinikų Reumatologijos klinikos gydytoja Valerija Tamulaitienė ir kineziterapeutė Gintarė Ušeckienė Peties sąnarys — vienas didžiausių žmogaus kūne. O peties srities nebūtinai paties sąnario skausmu itin dažnai skundžiasi tiek jauni, tiek vyresni žmonės.
Beje, šio skausmo priežasčių taip pat yra nemažai. Taigi kokie yra peties srities skausmai, kokios jų priežastys ir ką tokiu atveju daryti? Daugiau zuvies, daug darzoviu, grikiu, mazai baltu miltu, cukraus, krakmolo. Atsikeliat, isgeriat silto vandens su citrina ir einate pasimankstinti, tempimo pratimus, tiek kiek galite ir jau tada pusryciauti. Tai darykite kasdiena! Apibendrinu: mityba, fizinis aktyvumas, ir pats sunkiausias ir svarbiausiais tai meile kitiems. Jei busite pikti, nepakantus, pavydus niekas nepades. Sveikatos ir Sekmes!
Sveiki, as jau 3 metus turiu reaktyvini artrita. Man dabar virs 30m. Galiu pasakyti, kad tai susijusios ligos su zarnynu. Valant zarnyna ir darant mikroklizmas gereja, taciau atima labai daug laiko. Darba suderinti su ligos gydymu praktiskai neimanoma.
Reikia stengtis naudoti visas imanomas gydymo priemones, jei tik yra tokiu galimybiu. Pradedant nuo vaistu vaistazoliu ir baigiant plaukojimu ir aktyviu sportu bei meditacija. Organizmo grudinimu. As kol kas sugebu palaikyt efektyvu gerejima, bet labai po truputi.
Reikia labai daug valios save motyvuoti ir skatinti. Atsisakyti zalingu iprociu Sekmes visiems. Skaudeti pradejo viena pirsta, labai sutino, dabar jau skauda abi rankas, nelabai ka ir galiu daryti. Jauciu per ranka skausma kai lankstau pirstus.
Geriau nuo sanariu skausmo vaistus siek tiek padejo, baigiau gert ir vel viskas is naujo. Rytais nieko negaliu daryt. Ar cia gali buti artritas? Man 31metai. Man 29, sergu reaktyviniu artritu, bent taip nustate gydytojai. Paskyre gydyma Medrolis ir Sulfalazinas. Geriu jau menesi, bet pagerejimas menkas. Sporta uzmeciau nes patine ranku pirstai po 1, koju – taipogi ir kelis nesilanksto iki galo. Gal pradet mankstintis po biski, nors dirbu fizini darba. Ir ar baseinuose vanduo nebus per saltas plaukiot.? Gal kazkokie dar vaistai yra?
Pries gydyma crb buvo dabar nukrito daugiau negu dvigubai. Sveiki, jau kuri laika jauciu skausma desines rankos pirstuose.
Ties pirsto sanariu. Vieta patinusi, paraudusi, kartais pamelsta. Masazuojant palengveja, bet tam kartui. Kas vakara dedu liaudiskus kompresus, bet jokio pagerejimo nejuntu. Tai tesiasi jau mazdaug menesi laiko. Man yra 23 metai, turiu diagnozuota Reino sindroma. Nezinau kaip turiu gydyti sio mazojo sanario skausma. Gal galite padeti, patarti? Tinsta ranku pirstu sanariai, jau yra pazeistu, susideformavusiu, skauda. Taip pat daznai skauda koju keliai, tinsta, kaista.
Yra padideje ir koju kauliukai prie pedu. Man 45m.
Turiu virssvori. Kaip gydytis? Kaip visa tai sustabdyti? Kokius tyrimus reiketu pasidaryti? Ranku pirstai skauda jau kasdien ir kasdien matosi pakitimai. Abieju ranku nyksciai skauda ir nebesilanksto Kas tai? Siaip manau, kad kazkas rimta nes keliu sanariai visai nebeklauso Man 59 metai. Pries tris dienas sustingo kojos pirstas ir sanarys.
Labai skauda ir sala koja. Ka reiketu daryt ir kuo trinti? Mano kelienai paraude, aisku ne visa laika, bet tikrai daznai parausta ir labai uzkaite buna, kai sulenkiau kazka pajauciu tik pati nesu tikra ar skausmas ar kas. Cia artritas? Krypsta rankų pirštų sąnariai, jie didėja, kartais skauda. Ar yra koks nors chirurginis gydymas, atstatymas sąnarių? Ką pasiūlytumėte daryti situacija tokia: skinu gėles Anglijoje ir prieš pora dienų pradėjo tinti dešinės rankos vidurinysis krumplys, vakar patino dar labiau, o šiandien ir vidurinysis pirštas ištino, kaip panaikinti tą patinimą? Tam kur skauda nykscius tai podagra. Internete paskaitykit mitybą, kad butų mazai purinų kasdien.. Alkoholiui NE, lašiniai neturi.. Skauda deginančiu skausmu kairės kojos didžiojo piršto sąnarį, jis nesilanksto.
Dabar pradėjo skaudėti ir kairės rankos nykščio sąnarį. Nesuprantu kas yra? Gyvenu vienkiemyje. Man Viskas prasidejo labai netiketai, nuo alkunes skausmo. Per menesi laiko pradejo skaudeti visus sanarius ir raumenis, atrodo, kad kune nera vietos, kurios neskaudetu. Skausmas migruojantis. Sanariai nesutine. Ar tai kokia nors artrito rusis? Man jau daugelį metų yra reaktyvus artritas. Noriu pasakyti, kad jis man būna iš dantų pulinio.
Nors dantys neskauda, bet pradeda skaudėti sąnariai ir po pietų būna 37,2 temperatūros. Šiaip kol neisvalo pulinio neatsikeliu iš lovos. Visi gydytojai sako, kad bechterevas. Jau taip 5 kartą. Čia yra mano laime, kad žinau, o taip jau būčiau vezymelyje į bitė suriesta. Ir dabar esu po danties pulinio isvalymo. Reikia pasidaryti panoramine dantų nuotrauką, nes dantys niekada neskauda.
Sunkiausia visiems įrodyti, kad nepaeini dėl dantų. Dabar man turbūt perėjo i letini artrita. Taip ir vargstu, nes pati dantų pulinio išsivalyti negaliu.
Nepamirskit, kad tik panoraminej nuotraukoj matysis ar yra pūlinys. Man 24 metai. Savo diagnozes tiksliai nezinau o ir gytytojai patys nezino. Turiu problema – mano viena koja sutinusi jau daugiau nei 3 metus ir tas patinimas laikosi visa laika. Po darbo dienos jinai dar labiau patinsta prie kelio yra susiformaves nemazas guzas, jauciu kojose sunkuma, keliu nelankstuma. Noreciau paklausti ar tai galetu buti artritas ir kokius tyrimus reikia pasidaryti, kad tai nustatytu?
Viktorija, kreipkitės į savo šeimos gydytoją. Jis nukreips pas reikalingą specialistą.
Dieta sąnariams – Move&Flex
Dabartiniu metu šiuo žodžiu vadinama visa negalių grupė. Taip, pavyzdžiui, osteoartritas kyla po sąnarių traumos, esant uždegiminiam procesui arba senstant organizmui. Sergant reumatoidiniu artritu ar butinai vartoti vaistus priežastis ne visada gali būti nustatyta, tai Sergant reumatoidiniu artritu ar butinai vartoti vaistus būti ir genetiniai veiksniai. Įdomu tai, kad nuo artrito kentėjo netgi dinozaurai. Pagal šių senovinių reptilijų skeletus nustatyta, kad skausmai keliuose, galimas daiktas, juos kankino ne mažiau nei žmones. Kalbant apie žmones, reikia paminėti, kad sąnarių uždegimai paliko savo antspaudus jau netgi ant senovės Egipto mumijų, jau nekalbant apie paprastus mirtinguosius. Artritas pavojingas visiems, nepriklausomai nuo gimimo vietos ir laiko. Kad ir kaip vystytųsi artritas, jis atneša aibę nemalonumų.
Nuolatiniai skausmai, sumažėjęs sąnarių paslankumas, deformacija – toli gražu ne visas sąrašas. Esant artritui, sunku naudotis visuomeniniu transportu, neįmanoma sportuoti, oro kaita atneša skausmingas nemigo naktis. Norint kovoti su artrito simptomais, būtina vartoti vaistus ir naudoti tepalus. Pastaruoju metu vis daugiau gydytojų skiria dėmesio būtent gyvenimiškiesiems veiksniams, gydant artritą.
Jūsų draugasJums rekomenduoja perskaityti įdomią informaciją. Norėdami ją peržiūrėti, spauskite nuorodą:. Draugo komentaras:. Reumatoidinis artritas RA diagnozuojamas remiantis simptomais, kurių pagrindinis yra sąnarių pažeidimas. Dažniausiai pažeidžiami plaštakų krumpliniai, viduriniai pirštų, riešų sąnariai. Taip pat RA pažeidžia padikaulio galvučių, čiurnų, kelio sąnarius. Būdingas RA požymis — simetrinis sąnarių pažeidimas, t. Reumatoidinis artritas — lėtinė liga. Ji gali prasidėti staiga ar palengva, iš pradžių pažeidžiami vienas ar keli sąnariai.
Dažniausiai jau ligos Sergant reumatoidiniu artritu ar butinai vartoti vaistus žmogus skundžiasi rytiniu sąnarių stingimu, sąnarių skausmais.
Vėliau sąnarių skausmas stiprėja, rytinis sąnarių sąstingis užtrunka keletą valandų, iki pietų ar net tęsiasi visą dieną, sąnariai patinsta. Kai šie simptomai trunka daugiau negu 2—3 mėn. Ligai progresuojant, gali išsivystyti sąnarių išgraužos arba erozijos. Kaip jau minėta, gydymas skirstomas į simptomus malšinantį ir ligos progresavimą stabdantį gydymą. Simptomams malšinti galima skirti dvejų grupių preparatų: nesteroidinių vaistų nuo uždegimo NVNU arba gliukokortikoidų. NVNU vartojami visuose ligos gydymo etapuose, nes jie pagerina ligos simptomus, t.
Jie malšina skausmą, mažina patinimą, paraudimą, karštį, mažina sąnarių sustingimą, palengvina judėjimą. Neretai reumatoidiniu Sergant reumatoidiniu artritu ar butinai vartoti vaistus sergantys ligoniai Sergant reumatoidiniu artritu ar butinai vartoti vaistus juos vartoti visą gyvenimą. Šių vaistų pasirinkimas labai platus ir nuolat pasipildantis vis naujesniais preparatais.
Gydant ligą svarbiausi ligos eigą stabdantys vaistai. Tik ankstyvas šių vaistų paskyrimas pirmais ligos mėnesiais gali iš esmės pakeisti ligos eigą, apsaugoti nuo gresiančių grubių sąnarių deformacijų ir invalidumo, o kai kurias atvejais net visiškai išgydyti. Yra nemažai ligos eigą stabdančių vaistų, jie pasižymi skirtingu veikimo mechanizmu ir visais atvejais turi būti parenkami individualiai. Tarp jų yra ir vieni efektyviausių — biologiniai vaistai.
Tačiau svarbiausia, kad ligos eigą stabdantis vaistas būtų paskirtas kuo anksčiau, nes, kai liga smarkiai progresavusi, sąnarių pažeidimas tampa negrįžtamas, ir dažnai belieka tik viena galimybė padėti ligoniui, t. Simptominis gydymas be galo svarbus, nes kentėti skausmo ligonis neturėtų. Tačiau daugelis mūsų girdėję, kad NVNU gali sukelti nepageidaujamų poveikių. Kaip pasielgti: ar vartoti vaistų ir kokių, kad jų žala nebūtų didesnė už naudą?
NVNU dėl veiksmingo uždegimą malšinančio ir skausmą slopinančio poveikių patenka į bene dažniausiai skiriamų vaistų grupę pasaulyje.
Todėl ir tyrimų su jais atlikta labai daug. Be abejo, NVNU, kaip ir visi vaistai, gali sukelti nepageidaujamų poveikių. Ne taip seniai buvo manoma, kad NVNU gali pažeisti tik viršutinę virškinamojo trakto dalį, t. Beje, šiuos pažeidimus galima nesunkiai diagnozuoti ir gydyti. Bet pastaruoju metu nustatomi ir slapto kraujavimo atvejai, kurie rodo, kad, vartojant NVNU, gali būti pažeidžiama ir apatinė virškinamojo trakto dalis plonasis ir storasis žarnynas.
Taigi, skiriant NVNU, reikia rinktis tokius vaistus, kurie sukelia mažiau tiek viršutinės, tiek apatinės virškinamojo trakto dalies problemų. Kaip žinoma, tradiciniai NVNU veikia taip, kad, mažėjant sąnario uždegimo simptomams ir skausmui, mažėja ir skrandžio bei žarnyno apsauga. Todėl jie gana dažnai kelia virškinamojo trakto komplikacijas. Siekiant saugiau ir veiksmingiau gydyti uždegimus Sergant reumatoidiniu artritu ar butinai vartoti vaistus sukurta nauja NVNU grupė — selektyvieji ciklooksigenazės COX-2 inhibitoriai, arba koksibai.
Kokie šių vaistų pranašumai? Kaip žinome, Sergant reumatoidiniu artritu ar butinai vartoti vaistus medicinoje nepageidaujami poveikiai skirstomi į kliniškai reikšmingus ir nereikšmingus.
Nereikšmingi šalutiniai vaisto poveikiai — tai pilvo maudimas, pykinimas ir pan. Kliniškai reikšmingi — kraujavimas iš žarnyno, skrandžio, žarnyno opa ir kt. Mano nuomone, jie visi reikšmingi, nes sukelia didesnių ar mažesnių problemų jais besigydantiems pacientams. Ką apie NVNU saugumą ir veiksmingumą sako naujausi Sergant reumatoidiniu artritu ar butinai vartoti vaistus Siekiant įvertinti kliniškai reikšmingą vaistų poveikį visam virškinamajam traktui ir simptominių opų dažniui, buvo atliktas klinikinis tyrimas CONDOR. Jame dalyvavo beveik 4,5 tūkst. Tyrimo rezultatai įrodė, kad celekoksibas yra daug saugesnis, palyginti su kitais NVNU, nes padeda išvengti ne tik kliniškai nereikšmingų, bet ir kliniškai reikšmingų šalutinių poveikių. Kitas tyrimas vertino celekoksibo poveikį plonojo žarnyno gleivinei.
Šiame tyrime dalyvavo beveik sveiki 17—80 metų tiriamieji, kurie buvo padalyti į 3 grupes.
Vieni jų gavo celekoksibo, kiti kito NVNU ibuprofeno ir omeprazolio derinioo trečia grupė — placebo t. Įvertinus rezultatus, paaiškėjo, kad plonosios žarnos gleivinės pažeidimų buvo kur kas daugiau antroje tiriamųjų grupėje negu tarp vartojusiųjų celekoksibo. O rezultatai tarp vartojusiųjų celekoksibo ir visai nevartojusių jokių vaistų placebo grupėje nesiskyrė. Tad, renkantis vaistą, būtina įvertinti nepageidaujamų poveikių riziką ir skirti saugiausią. Tyrimai įrodė, kad selektyvūs COX-2 inhibitoriai, arba koksibai, yra saugesni ir kelia mažiau tiek viršutinės, tiek apatinės virškinamojo trakto dalies komplikacijų.
Taip pat buvo įrodyta, kad net ir tos pačios klasės vaistai veikia nevienodai. NVNU saugumu susirūpinti būtina ir Sergant reumatoidiniu artritu ar butinai vartoti vaistus to, kad pastaruoju metu labai padaugėjo hospitalizavimo dėl kraujavimo iš apatinės virškinamojo trakto dalies atvejų. Tyrimais įrodytas ir padidėjęs mirštamumas dėl šios komplikacijos. Taigi, išanalizavus šias tendencijas, neabejotinai kyla poreikis skirti saugesnį NVNU klasės vaistą.
Norėčiau pabrėžti, kokiems ligoniams būtų itin svarbu skausmui malšinti pasirinkti saugesnius koksibus. Tai ligoniai, kurie jau sirgo virškinamojo trakto opalige arba serga ja šiuo metu, bet vis dėlto yra priversti skausmui malšinti vartoti vaistų.
Ligoniai, kuriems buvęs kraujavimas iš virškinamojo trakto, tie, kurie gydosi steroidiniais hormonais ar aspirinu, kraujo krešumą mažinančiais vaistais, kurie serga lėtinėmis ligomis plaučių, kepenų, cukriniu diabetu ir kt. Šioms ligonių grupėms yra itin didelė virškinamojo trakto komplikacijų rizika, todėl koksibų, neretai derinyje su protonų pompos inhibitoriais, vartojimas ją gali smarkiai sumažinti.
Šiaurės šalyse šios ligos paplitimas dažnesnis. Moterys linkusios sirgti dažniau negu vyrai. Apytiksliai trims moterims tenka vienas vyras. Neretai liga prasideda menopauzės laikotarpiu. Kartais jos pradžią galima susieti su persirgta virusine ar bakterine liga.
Tyrimai rodo, kad susirgimui nemažą reikšmę turi genetinis polinkis, t. Liga gali prasidėti bet kuriame amžiuje — tiek ankstyvoje vaikystėje, tiek senyvo amžiaus žmonėms, tačiau dažniausiai liga prasideda tarp 35—55 metų amžiaus.
Kodėl vis kalbama apie artritą? Todėl, kad ligos mastas nepaprastai didelis. Daugiau nei milijonų žmonių visoje Europoje serga artritu, reumatizmu ar kitomis reumatinėmis ligomis, Lietuvoje — apie tūkst. Tai pagrindinė nuolatinio neįgalumo priežastis pasaulyje ir antroji Lietuvoje. Dėl nuolatinio skausmo ir funkcinių sutrikimų stipriai nukenčia milijonų žmonių gyvenimo kokybė. Senstant visuomenei ir ilgėjant gyvenimo trukmei, reumatinių ligų našta tik didės, šioms ligoms gydyti prireiks vis daugiau lėšų. Sąnariai — mobilumą užtikrinanti žmogaus skeleto dalis. Svarbiausia sąnario funkcija yra judėjimas. Kol sąnariai sveiki ir gerai atlieka savo darbą, mes apie juos negalvojame.
Tačiau, vos tik sušlubuoja jų veikla, — greitai pajuntame tai, ko netekome.
Pasaulinės medicinos statistikos duomenimis, sąnarių funkciją dažniausiai sutrikdo degeneracinės sąnarių ligos. Jos diagnozuojamos net 30 proc. Apie sąnarių ligas ir jų gydymą kalbėjomės su Kauno medicinos universiteto klinikų reumatologijos klinikos vadove docente dr. Reaktyvus artritas — tai sąnarių uždegimas, kuris atsiranda praėjus 1—4 savaitėms po buvusios infekcijos. Infekcijos židinys gali būti šlapimo ar lytinėje sistemoje, žarnyne, kvėpavimo takuose. Dažniausiai šia liga serga jauni, 20—40 metų, žmonės. Todėl svarbu išsiaiškinti šios ligos priežastis, simptomus ir laiku pradėti tinkamai gydyti Sąnarių, tarp jų ir stuburo, skausmais skundžiasi maždaug kas trečias žmogus, besikreipiantis į šeimos gydytoją.
Sąnarius gali skaudėti dėl daugybės priežasčių. Pasak Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Reumatologijos skyriaus vedėjos, Lietuvos Sergant reumatoidiniu artritu ar butinai vartoti vaistus fondo direktorės dr. Irenos Butrimienės, dažniau sąnarius skauda pagyvenusiems žmonėms ir dažniausiai dėl osteoartrito, kremzlės ir kaulų patologijos. Reumatoidinis artritas — tai lėtinė, nuolat progresuojanti uždegiminė sąnarių liga, dažnai pažeidžianti ir kitus organus — raumenis, plaučius, širdį, kraujagysles, odą, nervus ir akis.
Retas keturiasdešimtmetis nėra varginamas nuolatinių ar kartkartėmis užeinančių vieno, rečiau abiejų pečių skausmų. Skausmai gali kamuoti tiek sunkiai kaime dirbančią moterį, tiek jauną ir energija trykštantį sportininką. Maudžiantys pečių juostos skausmai ne tik gadina nuotaiką, mažina darbingumą, bet ir gali būti pirmieji rimtos ligos ženklai.
Kaip išvengti skausmo, kada pradėti gydyti ir kaip atsikratyti pečių skausmo, klausiame patyrusios savo srities specialistės Vilniaus universiteto Santariškių klinikų reumatologijos centro gyd.
Stulbinantys atradimai farmakologijos srityje leido sukurti naują efektyvų, skausmą mažinantį preparatą, kurio pranašumu, lyginant su kitais vaistais nuo reumatinių ligų, jau neabejojama. Tai naujos kartos nesteroidinės cheminės struktūros preparatas Movalis meloksikamaspasižymintis stipriu uždegimą, skausmą ir karščiavimą mažinančiu poveikiu.
Kas ketvirtas Lietuvos gyventojas skundžiasi reumatinio pobūdžio negalavimais. Lietuvoje užregistruota apie tūkst. Tačiau labiausiai sąnarius pažeidžia reumatoidinis Sergant reumatoidiniu artritu ar butinai vartoti vaistus
Kaip valgyti sergant reumatoidiniu artritu. Bendraautoriu: Chri M. Matko, MD X Chri M. Matko, MD yra šio traipnio bendraautoriu. Dr Matko yra penininka Penilvanijo gydytoja. m. Įgijo medicino daktaro laipnį Temple univeriteto Medicino faku. Turinys: Žingsniai ; 1 dalis iš 3: Suraskite specifinius maisto produktus simptomams pašalinti. Reumatoidiniu artritu serga apie 0,6–1,0 proc. visų gyventojų. Šiaurės šalyse šios ligos paplitimas dažnesnis. Moterys linkusios sirgti dažniau negu vyrai. Apytiksliai trims moterims tenka vienas vyras.
Neretai liga prasideda menopauzės laikotarpiu. Kartais jos pradžią galima susieti su persirgta virusine ar bakterine liga. Sergant reumatoidiniu artritu, vaistus reikia vartoti mėnesių mėnesius, metų metus. Ir tas vaistas netinka, nes jis sukelia komplikacijų“, – sakė profesorius. Beje, airiai prieš kelerius metus iš viso jį išbraukė iš vaistų sąrašo. Reumatoidiniu artritu serga apie 1 proc. gyventojų, dažniausiai suserga 35 – 45 metų. Moterys reumatoidiniu artritu serga kelis kartus dažniau negu vyrai. Ligos atsiradimo priežastys nėra aiškios, tačiau manoma, kad tai gali įtakoti virusinė ar bakterinė infekcija, paveldėjimas, imuninės sistemos defektai, hormoniniai bei aplinkos.
Todėl sergant reumatoidiniu artritu kartu su uždegimą slopinančiais preparatais skiriami ir lėtai veikiantys, ligą modifikuojantys vaistai, kurie yra sintetiniai ir biologiniai. Sintetiniai ligą modifikuojantys vaistai (plakvenilis, sulfasalazinas, metotreksatas, leflunomidas) pradeda veikti lėtai, skiriami ilgam laikui.
Ką reikėtų žinoti apie artritą?
Reumatoidinis artritas – tai lėtinė, progresuojanti sisteminė sąnarių liga. Dėl nežinomų nutinai organizmo imuninė sistema neatpažįsta savo ląstelių, reaguoja į jas kaip į svetimas, pažeidžia jas ir prasideda lėtinis, pats save palaikantis uždegimas. Reumatoidinis artritas gali pažeisti qrtritu kuriuos sąnarius. Būdingiausia tai, kad pažeidžiami simetriškai abiejų pusių sąnariai, pavyzdžiui abiejų plaštakų, alkūnių ar klubų. Ši liga gali pažeisti ir kitus organus – raumenis, plaučius, širdį, kraujagysles, Sergant reumatoidiniu artritu ar butinai vartoti vaistus, nervus ir akis. Sunkiais atvejais reumatoidinis artritas gali sukelti negrįžtamą sąnarių pažeidimą bei invalidumą per 10 metų 50 proc. Reumatoidiniu artritu serga apie 1 proc. Moterys reumatoidiniu artritu serga kelis Sergnt dažniau negu vyrai.
Ligos atsiradimo priežastys nėra aiškios, tačiau manoma, kad tai gali įtakoti virusinė ar bakterinė infekcija, paveldėjimas, imuninės sistemos defektai, hormoniniai bei aplinkos faktoriai, fizinės ir psichinės traumos. Pagrindiniai reumatoidinio artrito simptomai:. Ligos pradžioje dažniausiai skundžiamasi tik trumpalaikiu rytiniu sąnarių sustingimu, sąnarių skausmais keičiantis orams.
Reumatoidinis artritas RA — lėtinė, progresuojanti, uždegiminė autoimuninės kilmės liga, kuri gali pakenkti daugelį kūno sąnarių. Moterys šia liga serga 2 Sergznt 3 kartus dažniau nei vyrai. Gali sirgti įvairaus amžiaus žmonės, taip pat ir vaikai. Dažniausiai serga 40 — 70 metų žmonės. Tiesioginės ligos priežastys nenustatytos. Nesiseka rasti patologiją sukeliančio išorės veiksnio, nors jau seniai tiriama galima įvairių veiksnių įtaka.
Yra žinoma apie genetinį polinkį į reumatoidinį artritą.
Reumatoidinis artritas — autoimuninė liga. Dėl nežinomų priežasčių organizmo imuninė sistema neatpažįsta savo ląstelių, reaguoja į jas kaip į svetimas ir pažeidžia jas. Prasideda lėtinis, save palaikantis uždegimas. Reumatoidinio artrito metu sąnariai tinsta, apimdami ir aplinkinius audinius. Šios ligos metu dažniausiai pakenkiami plaštakų ir pėdų sąnariai. Didesni sąnariai, tokie kaip klubai, keliai ir alkūnės, taip pat gali būti apimti ligos. Patinimas, skausmas ir sąstingis trunkantis ne trumpiau kaip vieną valandą labiausiai išreikšti, kai sąnarys nejuda. Rytinis sąnarių sąstingis — ankstyvas ligos požymis, kuris ilgą laiką gali būti vienintelė būsimos ligos apraiška.
Sergant reumatoidiniu artritu sąnariai pakenkiami simetriškai.
Pradžioje tai pasireiškia sąnarių skausmais ir tinimu, o vėlesnėse stadijose liga sukelia sąnarių deformacijas, vystosi aplinkinių raumenų atrofija. Reumatoidinis artritas — tai liga su atoslūgiais ir paūmėjimais, ilgainiui progresuojanti, sukelianti ne tik ryškius Sergant reumatoidiniu artritu ar butinai vartoti vaistus pokyčius, bet ir turinti rimtų socialinių pasekmių. Pasitaiko ir labai agresyvi eiga, kai per trumpą laiką suardomi sąnariai. Ligą gali Sergant reumatoidiniu artritu ar butinai vartoti vaistus sunku diagnozuoti ankstyvojoje stadijoje, nes ankstyvieji požymiai ir simptomai gali imituoti daugelį kitų ligų, todėl kartais gali praeiti keletas mėnesių, kol reumatoidinio artrito diagnozė tampa aiški.
Kraujo tyrimai nėra specifiški – padidėja uždegiminiai rodikliai, gali vaiatus mažakraujystė. Kai kurioms reumatoidinio artrito formoms būdingas tam tikras rodiklis kraujyje – reumatoidinis faktorius, kuris randamas ir kai kuriomis kitomis ligomis sergantiems pacientams. Tai yra antikūnai prieš vqistus citrulinizuotus proteinus anti-CCP.
Kitas artrito tyrimo metodas— rentgenograma, tačiau ji gali būti visiškai neinformatyvi ligos pradžioje. Paveikslas 1. Artrito pažeistų plaštakų nuotraukos. Reumatoidinio artrito gydymas yra kompleksinis, ilgalaikis ir turėtų būti pradėtas kuo anksčiau. Labai svarbu laiku kreiptis į gydytoją pagalbos, konsultuotis su reumatologu, kad būtų nustatyta tiksli diagnozė ir parinktas kiekvienam konkrečiam pacientui labiausiai tinkantis gydymas, Sergant reumatoidiniu artritu ar butinai vartoti vaistus į ligos aktyvumą, kitas buvusias ir esamas ligas, jų gydymui vartojamus medikamentus.
Viena svarbiausių taisyklių, kurias turi žinoti pacientas, yra tai, kad judesiai jo vaiatus būtini ir jis kasdien turi juos mankštinti. Tik esant smarkiam artrito paūmėjimui trumpam, kelioms dienoms, galimas tausojantis režimas. Skausmams ir tinimams bent šiek tiek aprimus, vėl reikia pradėti mankštintis. Kita vertus, sąnariai arr būti perkraunami, nes tai sustiprina skausmus ir gali skatinti uždegimą.
Sąnariai turi judėti maksimalia įmanoma amplitude, bet be didelio skausmo ir per didelio krūvio. Būtina stengtis išsaugoti sąnarių lankstumą ir raumenų jėgą. Netgi besinaudojantiems lazdele ar ramentais svarbu kuo daugiau judėti. Nejudėdami sąnariai stingsta, o aplinkiniai raumenys silpnėja. Štai kodėl gydomoji mankšta yra vienas svarbiausių gydymo komponentų. Mankštintis reikia sistemingai, ilgai ir kantriai, keletą kartų per dieną, bet be prievartos. Po kiekvieno pratimo būtina atsipalaiduoti. Pratimus galima atlikti ir šiltame vandenyje. Gydomąją mankštą galima derinti su vaikščiojimu gamtoje, važiavimu dviračiu, plaukimu. Tokia bendro poveikio mankšta teigiamai veikia visą organizmą, gerina širdies darbą, deguonies įsisavinimą audiniuose.
Patyrusio vartotk konsultacijos gali būti naudingos parenkant tinkančią mankštos programą ir ją koreguojant priklausomai nuo sąnarių ir raumenų būklės. Dažnai labai svarbios yra fizioterapinės bei kitos reabilitacinės priemonės.
Tinkamai taikant daugelį šių priemonių, galima padėti atkurti daugelį žmogaus funkcinių gebėjimų ir išsaugoti darbingumą. Yra metodai, kuriuos galima taikyti panaudojant įprastines namines priemones. Labai plačiai naudojami kompresai. Tam, kad kompreso poveikis būtų geresnis, naudojami įvairūs šildikliai, dedami virš buinai kompreso.
Namų sąlygomis galima naudoti ir gydomąjį purvą. Pirmiausia jis pašildomas vonioje, o paskui dedamas tiesiog ant odos arba suvyniotas į marlę ir suslėgtas pagal kūno formą. Apdedant kūną lygiu purvo sluoksniu, siekiama vienodai paskirstyti šilumą ir kad ji ilgiau veiktų po procedūros. Tas pats purvas, pašildytas virš garų, gali būti naudojamas keletą kartų.
Sergant reumatoidiniu artritu ar butinai vartoti vaistus, kad kokia nors speciali dieta arba konkretus maisto prouktas turėtų esminės įtakos ligos eigai. Mityba turėtų atitikti bendruosius higienos reikalavimus, sergantieji turi gauti visavertį subalansuotą maistą. Lėtiniu artritu sergantys asmenys linkę į mažakraujystę, osteoporozę, raumenų atrofiją.
Šiuos procesus dar labiau skatina kai kurių autorių rekomenduojama griežtai vegetariška dieta arba gydymasis badavimu. Pacientai turėtų gauti maisto, kuriame nestinga geležies, kalcio, kalio ir kitų mineralinių medžiagų, mikroelementų, vitaminų. Omega 3 riebiosios rūgštys yra naudingos sergantiesiems artritu.
Gydant reumatoidinį artritą labai svarbus medikamentinis gydymas. Išskiriamos kelios medikamentų grupės. Didelė vaistų grupė — tai nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo.
Tai bene dažniausiai reumatologijoje vartojami vaistai, simptomiškai slopinantys uždegimą, skausmą ir patinimą. Šiai grupei priklauso labai daug medikamentų: ibuprofenas, naproksenas, meloksikamas, diklofenakas, aceklofenakas, piroksikamas, indometacinas, ketoprofenas, nimesulidas, celekoksibas, etorikoksibas, lornoksikamas ir kiti.
Visi nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo turi bendrų teigiamų savybių mažina skausmą, patinimą, kūno temperatūrą ir šalutinių vratoti veikia virškinamąjį traktą, inkstus. Nesteroidinių vaistų nuo uždegimo šalutiniai poveikiai virškinamajame trakte gali pasireikšti pykinimu, apetito nebuvimu, rėmens graužimu, pilvo skausmu. Ilgai ir didelėmis dozėmis vartojantiems nesteroidinius vaistus nuo uždegimo gali atsirasti inkstų pažeidimas, inkstų funkcijos nepakankamumas, krešėjimo sutrikimų, retais atvejais skauda ir svaigsta galva.
Siekiant sumažinti šalutinių reiškinių tikimybę, pagal galimybę mažinamos nesteroidinių vaistų nuo uždegimo dozės, šiuos vaistus reikėtų derinti ir su skrandžio gleivinę saugančiais vaistais.
Nesteroidiniai vaistai nuo uždegimo yra gaminami ir išleidžiami tabletėmis, kapsulėmis, žvakutėmis, tirpalais, skirtais injekavimui. Žinoma, Sergant reumatoidiniu artritu ar butinai vartoti vaistus visos vaisto formos, nesvarbu, kokiu būdu vaistas patenka į organizmą, blokuoja prostaglandinų sintezę ir taip neigiamai veikia virškinimo trakto gleivinę.
Steroidiniai hormonai — gliukokortikoidai prednizolonas, metilprednizolonas yra stiprūs priešuždegiminiai vaistai, vartojami artritui Sergant reumatoidiniu artritu ar butinai vartoti vaistus. Šių vaistų veiksmingumą lemia daugeliui uždegimo mechanizmų ir autoimuniniam procesui daromas Sergsnt. Vis dėlto šalutinių poveikių ir gydymo komplikacijų, kurias gali sukelti šie vaistai, yra taip pat daug, tad vartoti steroidinius hormonus reikia labai atsargiai, griežtai laikantis konkrečių indikacijų ir kontraindikacijų.
Jeigu steroidinių hormonų poreikį lemia ne bendras ligos paūmėjimas, o tik aktyvus 1—2—3 sąnarių uždegimas, galima pagalvoti apie gydymą injekcijomis į sąnarius ir šitaip pakeisti sisteminį steroidinių hormonų vartojimą. Į sąnarius paprastai injekuojamas pailginto veikimo steroidinis hormonas kenalogas. Injekcijos gali būti labai veiksmingos, tačiau būtina griežtai laikytis indikacijų ir atsargumo priemonių. Dėl injekcijos tikslingumo ir galimų pavojų reiktų pasitarti su gydytoju specialistu reumatologu. Jei steroidiniai hormonai vartojami tablečių forma, visą steroidinių remuatoidiniu paros dozę arba bent didžiąją jos dalį rekomenduojama suvartoti ryte.
Kartais steroidiniai hormonai skiriami vartoti kas antrą dieną. Ilgesnį laiką rwumatoidiniu steroidinius hormonus papildomai rekomenduojami kalio, kalcio preparatai, nes minėtieji vaistai skatina šių elektrolitų pasišalinimą iš organizmo. Vajstus gydymas steroidiniais hormonais trunka iki 4 savaičių, paprastai reujatoidiniu preparatus galima nutraukti iš karto, kai tik tai leidžia pagrindinė liga.
Jei vaistai vartojami ilgiau, neleistina jų nustoti vartoti staiga, nes tai gali atsiliepti bendrai savijautai, gali paūmėti pati liga, todėl būtina konsultuotis su reumatologu, kuris paaiškins, patars, kaip elgtis kiekvienu konkrečiu atveju. Anksčiau aptartas gydymas nesteroidiniais vaistais nuo uždegimo ir steroidiniais hormonais vadinamas simptominiu, nespecifiniu artrito gydymu.
Tie vaistai slopina uždegimą, tačiau neveikia pačios ligos, nestabdo jos progresavimo. Todėl sergant reumatoidiniu artritu kartu su uždegimą slopinančiais preparatais skiriami ir lėtai veikiantys, ligą modifikuojantys vaistai, kurie yra sintetiniai ir biologiniai. Sintetiniai ligą modifikuojantys vaistai plakvenilis, sulfasalazinas, metotreksatas, leflunomidas pradeda veikti lėtai, skiriami ilgam laikui. Šie vaistai veikia ligos eigą, slopindami imuninę sistemą stabdo jos progresavimą. Deja, jie neveikia tik vienos kurios nors imuniteto grandies, o bendrai slopina visą apsauginę organizmo sistemą, dėl to gali sumažėti organizmo atsparumas įvairioms infekcijoms.
Išryškėjus virusinės ar bakterinės infekcijos požymiams, reikėtų laikinai nevartoti šios grupės vaistų. Siekiant išvengti vaistų sukeliamų šalutinių poveikių, reikia nuolat atlikti kraujo, šlapimo tyrimus. Jei paskirtas plakvenilis, bent kartą per metus reikėtų apsilankyti pas okulistą. Kiekvienas reumatoidiniu artritu sergantis pacientas turėtų būti gydomas bent Sergant reumatoidiniu artritu ar butinai vartoti vaistus ligą modifikuojančiu vaistu. Išimtys galimos, jeigu yra visiška ligos remisija arba gretutinės ligos bei gydymo komplikacijos neleidžia vartoti nė vieno ligą modifikuojančio vaisto. Gydymą šiais preparatais reikia pradėti anksti, kad būtų išvengta sąnarių destrukcijos.
Metotreksatas yra pirmo pasirinkimo ligą modifikuojantis vaistas gydant reumatoidinį artritą. Tai lemia didelis vaisto veiksmingumas, Sergant reumatoidiniu artritu ar butinai vartoti vaistus nedažnos gydymo komplikacijos, pakankamai greita veikimo pradžia, patogus vartojimas ir galimybė veiksmingai derinti su kitais ligą modifikuojančiais Sergant reumatoidiniu artritu ar butinai vartoti vaistus.
Preparato dozė parenkama individualiai, vartojamas vieną kartą per savaitę.
Svarbiausias ir pavojingiausias šalutinis poveikis yra kepenų pakenkimas. Retais atvejais metotreksatas gali sukelti leukocitų kiekio sumažėjimą. Planuojant nėštumą, metotreksato vartojimą reikėtų nutraukti tris mėnesius iki pastojimo.